El Botoksu

El Botoksu: Nedir, Nasıl Yapılır, Etkileri ve Yan Etkileri

El botoksu, el terlemesi (hiperhidroz) sorunu olan kişilerde terleme miktarını azaltmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Botulinum toksini adı verilen bir madde, ter bezlerinin etrafındaki sinirleri bloke ederek terlemeyi azaltır. Bu yöntem, el terlemesi tedavisi için FDA onaylıdır ve dünyanın birçok yerinde uygulanmaktadır.

El botoksu nasıl yapılır?

El botoksu, öncelikle uzman doktorlarımız tarafından yapılmalıdır. Prosedür, yaklaşık 20 dakika sürer ve genellikle lokal anestezi kullanılır. İşlem sırasında, botulinum toksini, elle en fazla ter üreten bölgelerdeki sinirlerin yakınına enjekte edilir.

Etkileri ve yan etkileri nelerdir?

El botoksu tedavisi, terlemeyi önemli ölçüde azaltabilir ve bu da özellikle sosyal ortamlarda utanç verici olabilen el terlemesi sorunu olan kişiler için büyük bir rahatlama sağlar. Tedavinin etkileri, yaklaşık 6-12 ay arasında sürer. Ancak, bazı kişilerde etki süresi daha kısa veya daha uzun olabilir.

El botoksu,güvenli bir işlem olarak kabul edilir. Ancak, herhangi bir tıbbi prosedür gibi, bazı yan etkileri olabilir. Bu yan etkiler arasında, enjeksiyon yerinde ağrı ve şişlik yer alır. Nadiren, kas güçsüzlüğü ve baş dönmesi gibi yan etkiler bulunabilir bu yan etkiler kısa süreli olup geçicidir.Bu prosedürü yaptırmadan önce uzman doktorlarımız ile konuşmak önemlidir.