Burun botoksu ne zaman etki eder?

Burun botoksu ne zaman etki eder?

Burun botoksu ne zaman etki eder?

Burun botoksu uygulaması, botulinum toksini adı verilen bir enjeksiyon yöntemi kullanılarak yapılır. Burun botoksu, burun kaslarının gevşemesine neden olarak burun şeklini değiştirmek için kullanılır. Genellikle burun ucu düşüklüğü veya burun kanatlarının açılması gibi belirli estetik sorunları düzeltmek için tercih edilir.

Burun botoksu enjeksiyonları, tipik olarak enjeksiyon yapıldıktan 1 ila 2 hafta sonra etkisini gösterir. Bu, botulinum toksininin kaslara nüfuz etmesi ve kas aktivitesini azaltması için gereken süredir. Botulinum toksini, sinir uçlarından kaslara gönderilen sinyalleri bloke ederek kas aktivitesini azaltır. Bu da burun kaslarının gevşemesine ve belirli bir süre sonra burun şeklinin değişmesine neden olur.

Burun botoksu uygulamasının etkisi kişiden kişiye değişebilir ve uygulamanın yapıldığı bölgeye, doza bağlı olarak değişebilir. Ancak genellikle etki 3-6 ay sürer. Bu süre zarfında, burun kasları yavaş yavaş eski fonksiyonlarına geri dönecektir ve uygulamanın tekrarlanması gerekebilir.

Sonuç olarak, burun botoksu uygulamasının etkisi, genellikle 1 ila 2 hafta içinde başlar ve 3-6 ay boyunca devam eder. Ancak etki kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye göre değişebilir. Uygulama öncesinde, etki süresi ve diğer konular hakkında doktorunuzla detaylı bir şekilde görüşmelisiniz.